Z pewnością spotkaliście się z wieloma mapami zjawisk społecznych czy gospodarczych, których rozmieszczenie było uwarunkowane podziałem Polski przez państwa zaborcze w XVIII w. Występowanie niektórych z tych zjawisk pokrywa się również z granicami Królestwa Polskiego lub II Rzeczypospolitej. Postanowiliśmy sprawdzić, czy współcześnie ciągle widać historyczne granice w występowaniu zwykłych obiektów topograficznych, które zostały zgromadzone w Bazie Danych Obiektów Topograficznych 1:10000 (BDOT10k).
Poniżej znajdziecie efekty naszych poszukiwań w postaci map wybranych obiektów w gminach lub powiatach.
Mapa została opracowana na podstawie informacji o typie nawierzchni zawartej w klasie
SKDR (drogi). Obliczono udział procentowy dróg o nawierzchni klinkierowej lub brukowej w ogólnej długości dróg w gminie.
Mapa przedstawia liczbę figur, kapliczek lub krzyży przydrożnych w przeliczeniu na 1000 osób w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich. Obiekty te występują w BDOT10k w klasie OIOR (obiekt o znaczeniu orientacyjnym w terenie).
Mapa została opracowana na podstawie klasy BUBD (budynki). Wybrano z niej obiekty, które obecnie lub w przeszłości były związane z kościołem ewangelickim (w nazwie zawierały frazę "ewangelicki" lub zbliżone). Oprócz kościołów zbiór ten zawierał także budynki o innych charakterze, np. dzwonnice, domy parafialne i budynki wspólnot, kaplice, placówki edukacyjne, itp.
Mapa została opracowana na podstawie liczby kominów występujących w klasie BUWT opisywanej w BDOT10k jako "wysoka budowla techniczna" w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich. Druga mapa przedstawia liczbę kominów w przeliczeniu na 10 000 mieszkańców.
Mapę opracowano na podstawie powierzchni ogródków działkowych występujących w klasie PTUT (uprawy trwałe) w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich.
Mapę opracowano na podstawie klas BUBD (budynki) i KUPG (kompleksy przemysłowo-gospodarcze), znajdujących się w gminach wiejskich i obszarach wiejskich gmin miejsko-wiejskich. W BDOT10k nie istnieje oddzielna kategoria obiektów, która wprost wskazywałaby dawne Państwowe Gospodarstwa Rolne. Opracowując mapę, przyjęto uproszczone założenie, że dawne PGR-y we współczesnej przestrzeni są widoczne najczęściej jako skupiska budynków wielorodzinnych i gospodarczych znajdujących się na obszarach wiejskich i oddalonych od siebie nie więcej niż 500 m. Od tej reguły mogły wystąpić sporadyczne wyjątki, jednak przyjęte założenie potwierdza mapa udziału powierzchni użytków rolnych we władaniu uspołecznionych gospodarstw rolnych zamieszczona w Atlasie Rolnictwa Polski opracowany przez IGIPZ PAN w rozdziale dotyczącym rolnictwa w okresie socjalizmu.
Mapa została opracowana na podstawie liczby studni głębinowych występujących w klasie OIOR (obiekty o znaczeniu orientacyjnym w terenie) w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich. Druga mapa przedstawia liczbę studni głębinowych w przeliczeniu na 10 000 mieszkańców.
Mapę opracowano zliczając liczbę wież ciśnień występujących w klasie BUWT (wysoka budowla techniczna) w powiatach. Druga mapa przedstawia liczbę wież ciśnień w przeliczeniu na 1 000 000 mieszkańców.
Mapa przedstawia liczbę wsi przypadającą na 100 km2 w odniesieniu do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich zgromadzonych w klasie punktowej ADMS.
GIS - Expert sp. z o.o.
NIP: 712-31-70-358
REGON: 060496425
KRS: 0000331983
2023 © GIS-Expert sp. z o.o.