WIDAĆ ZABORY W BDOT10K

Z pewnością spotkaliście się z wieloma mapami zjawisk społecznych czy gospodarczych, których rozmieszczenie było uwarunkowane podziałem Polski przez państwa zaborcze w XVIII w. Występowanie niektórych z tych zjawisk pokrywa się również z granicami Królestwa Polskiego lub II Rzeczypospolitej. Postanowiliśmy sprawdzić, czy współcześnie ciągle widać historyczne granice w występowaniu zwykłych obiektów topograficznych, które zostały zgromadzone w Bazie Danych Obiektów Topograficznych 1:10000 (BDOT10k).


Poniżej znajdziecie efekty naszych poszukiwań w postaci map wybranych obiektów w gminach lub powiatach.

Drogi brukowane i klinkierowe

Mapa została opracowana na podstawie informacji o typie nawierzchni zawartej w klasie SKDR (drogi). Obliczono udział procentowy dróg o nawierzchni klinkierowej lub brukowej w ogólnej długości dróg w gminie.

Kapliczki

Mapa przedstawia liczbę figur, kapliczek lub krzyży przydrożnych w przeliczeniu na 1000 osób w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich. Obiekty te występują w BDOT10k w klasie OIOR (obiekt o znaczeniu orientacyjnym w terenie).

Obiekty kościoła ewangelickiego

Mapa została opracowana na podstawie klasy BUBD (budynki). Wybrano z niej obiekty, które obecnie lub w przeszłości były związane z kościołem ewangelickim (w nazwie zawierały frazę "ewangelicki" lub zbliżone). Oprócz kościołów zbiór ten zawierał także budynki o innych charakterze, np. dzwonnice, domy parafialne i budynki wspólnot, kaplice, placówki edukacyjne, itp.

Kominy

Mapa została opracowana na podstawie liczby kominów występujących w klasie BUWT opisywanej w BDOT10k jako "wysoka budowla techniczna" w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich. Druga mapa przedstawia liczbę kominów w przeliczeniu na 10 000 mieszkańców.

Ogródki działkowe

Mapę opracowano na podstawie powierzchni ogródków działkowych występujących w klasie PTUT (uprawy trwałe) w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich.

Państwowe Gospodarstwa Rolne

Mapę opracowano na podstawie klas BUBD (budynki) i KUPG (kompleksy przemysłowo-gospodarcze), znajdujących się w gminach wiejskich i obszarach wiejskich gmin miejsko-wiejskich. W BDOT10k nie istnieje oddzielna kategoria obiektów, która wprost wskazywałaby dawne Państwowe Gospodarstwa Rolne. Opracowując mapę, przyjęto uproszczone założenie, że dawne PGR-y we współczesnej przestrzeni są widoczne najczęściej jako skupiska budynków wielorodzinnych i gospodarczych znajdujących się na obszarach wiejskich i oddalonych od siebie nie więcej niż 500 m. Od tej reguły mogły wystąpić sporadyczne wyjątki, jednak przyjęte założenie potwierdza mapa udziału powierzchni użytków rolnych we władaniu uspołecznionych gospodarstw rolnych zamieszczona w Atlasie Rolnictwa Polski opracowany przez IGIPZ PAN w rozdziale dotyczącym rolnictwa w okresie socjalizmu.

Studnie głębinowe

Mapa została opracowana na podstawie liczby studni głębinowych występujących w klasie OIOR (obiekty o znaczeniu orientacyjnym w terenie) w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich. Druga mapa przedstawia liczbę studni głębinowych w przeliczeniu na 10 000 mieszkańców.

Wieże ciśnień

Mapę opracowano zliczając liczbę wież ciśnień występujących w klasie BUWT (wysoka budowla techniczna) w powiatach. Druga mapa przedstawia liczbę wież ciśnień w przeliczeniu na 1 000 000 mieszkańców.

Wsie

Mapa przedstawia liczbę wsi przypadającą na 100 km2 w odniesieniu do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich zgromadzonych w klasie punktowej ADMS.


Kolejne analizy i wizualizacje już wkrótce, zapraszamy do śledzenia naszych profili w serwisach Facebook, LinkedIn, Twitter, Instagram oraz YouTube.

Inne analizy, które mogą Cię również zainteresować: 


Nieznane zjawiska społeczno-ekonomiczne na mapach

Mapy religijności Polaków

 

Autor: GIS - Expert 17 października 2024
W poprzednim artykule omówiliśmy kluczowe informacje dotyczące Mapy Koron Drzew oraz Mapy Lokalizacji Pni Drzew, czyli narzędzi udostępnionych publicznie przez UM st. Warszawy. Zbiory danych stanowią istotne źródło do szczegółowej analizy stanu i rozmieszczenia zieleni miejskiej, a także stanowią podstawę do podejmowania decyzji dotyczących zarządzania przestrzenią publiczną, na przykład podczas opracowywania Planu Ogólnego Gminy. W dzisiejszym wpisie omówimy wykorzystanie tych danych w praktyce poprzez określenie obszarów zieleni publicznej na terenie m.st. Warszawy.
Autor: GIS - Expert 1 października 2024
Cyfrowe mapy drzew dają szczegółową wiedzę o stanie zieleni wysokiej i stanową wartościowy zbiór danych przydatnych w zarządzaniu przestrzenią miejską. Na przykładzie Warszawy, która posiada zarówno mapę koron, jak i pni drzew, sprawdziliśmy, jakie informacje można pozyskać z tych dwóch zasobów danych i jak wykorzystać je w praktyce.
Pokaż więcej
Share by: