DOSTĘPNOŚĆ DO OBIEKTÓW OCHRONNYCH W POLSCE

W pierwszej części artykułu omówiliśmy zagadnienie dotyczące występowania obiektów ochronnych w Polsce, które zostały zinwentaryzowane przez Państwową Straż Pożarną w 2022 r. W szczególności przyjrzeliśmy się kwestii ich pojemności, czyli szacowanej liczbie osób, które mogą schronić się w tego typu obiektach.


Dla przypomnienia z pierwszej części - budowle ochronne można podzielić na dwie kategorie:

  1. miejsca ukrycia - wyposażone są w najprostsze instalacje i urządzenia, które zapewniają ochronę przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi z określonych stron,
  2. schrony - budowle o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej, które zapewniają ochronę przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich stron.


Trzecią grupę stanowią miejsca doraźnego schronienia (MDS), takie jak piwnice, garaże podziemne, tunele, centra handlowe i inne obiekty, które pełnią rolę osłony przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi i nie są odpowiednikiem schronów lub miejsc ukrycia.


W drugiej części artykułu przyjrzymy się bliżej zagadnieniu dostępności do obiektów ochronnych. W sytuacji zagrożenia, jest to istotna kwestią związaną z zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańców. W naszej analizie obszar miast wojewódzkich został podzielony na cztery strefy dostępności, które określają odległość do wybranego miejsca zapewniającego schronienie:

  • poniżej 300 metrów,
  • od 300 do 500 metrów,
  • od 500 do 1000 metrów,
  • powyżej 1000 metrów.


Poniższe mapy przedstawiają odległości do schronów, miejsc ukrycia oraz miejsc doraźnego schronienia w Warszawie.



Analiza powiązania poszczególnych stref z danymi demograficznymi umożliwiła nam ustalenie liczby mieszkańców znajdujących się w określonym zasięgu stref. Kluczową rolę w ocenie dostępności odgrywa strefa odległości poniżej 300 metrów - to właśnie tutaj mieszkańcy powinni mieć szybki i łatwy dostęp do miejsc zapewniających ochronę w sytuacjach kryzysowych.


W przypadku
schronów, pod tym względem najlepiej wypadają miasta takie jak: Szczecin, Gdańsk, Poznań, zaś w tyle pozostaje Kraków. Schronów brakuje w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze. Łatwiejszy dostęp do miejsc ukrycia mają mieszkańcy Poznania, Warszawy i Katowic, natomiast trudniejszy - mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego oraz Łodzi. Z kolei ponad 90% mieszkańców znajduje się w strefie odległości poniżej 300 metrów do miejsc doraźnego schronienia w miastach takich jak: Olsztyn, Lublin, Warszawa, Kraków, Bydgoszcz, Toruń i Kielce.


Poniższe wykresy przedstawiają udział procentowy ludności zamieszkującej poszczególne strefy dostępności do obiektów ochronnych.

W poniższej aplikacji zobaczysz, jak wygląda sytuacja dostępności do obiektów ochronnych w wybranych miastach w Polsce:

Otwórz w nowym oknie


Dostępność obiektów ochronnych takich jak schrony czy ukrycia jest istotnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa ludności i ich mienia. Jak pokazuje analiza przeprowadzona dla różnych miast, nie jest to kwestia jednoznaczna. Istnieją miasta, które charakteryzują się zdecydowanie lepszą dostępnością do tego typu obiektów, zaś w niektórych jest ona znikoma.


Kolejne analizy i wizualizacje już wkrótce, zapraszamy do śledzenia naszych profili w serwisach Facebook, LinkedIn, Twitter, Instagram oraz YouTube.

Autor: GIS - Expert 17 Oct, 2024
W poprzednim artykule omówiliśmy kluczowe informacje dotyczące Mapy Koron Drzew oraz Mapy Lokalizacji Pni Drzew, czyli narzędzi udostępnionych publicznie przez UM st. Warszawy. Zbiory danych stanowią istotne źródło do szczegółowej analizy stanu i rozmieszczenia zieleni miejskiej, a także stanowią podstawę do podejmowania decyzji dotyczących zarządzania przestrzenią publiczną, na przykład podczas opracowywania Planu Ogólnego Gminy. W dzisiejszym wpisie omówimy wykorzystanie tych danych w praktyce poprzez określenie obszarów zieleni publicznej na terenie m.st. Warszawy.
Autor: GIS - Expert 01 Oct, 2024
Cyfrowe mapy drzew dają szczegółową wiedzę o stanie zieleni wysokiej i stanową wartościowy zbiór danych przydatnych w zarządzaniu przestrzenią miejską. Na przykładzie Warszawy, która posiada zarówno mapę koron, jak i pni drzew, sprawdziliśmy, jakie informacje można pozyskać z tych dwóch zasobów danych i jak wykorzystać je w praktyce.
Pokaż więcej
Share by: