ZASTOSOWANIA MODELI BUDYNKÓW 3D

MODELE BUDYNKÓW 3D - PRZYKŁADY ZASTOSOWAŃ

Na stronie  geoportal.gov.pl  udostępniono bezpłatnie modele budynków 3D dla całego kraju. Cześć z nich opracowano w standardzie  LoD2   w ramach projektu  CAPAP   dla 10 województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, podlaskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Modele dla pozostałych województw są dostępne w standardzie LoD1.

 

Dzięki modelom łatwiej będzie między innymi:

  • opracować i prowadzić własną, przestrzenną bazę nieruchomości. Najczęstszym problemem w budowie takiej bazy jest brak dobrego źródła obrysów budynków. Udostępnione budynki zawierają obrysy budynków z zasobu  BDOT10k . Dzięki dodatkowej informacji o wysokości, możliwe jest obliczenie przybliżonej kubatury budynku.


  • planować nowe inwestycje w kontekście działań konkurencji.
  • wykonywać pomiary powierzchni, kubatury, odległości pomiędzy budynkami,
  • prowadzić analizy zacienienia lub nasłonecznienia,
  • prezentować ofertę potencjalnym najemcom w atrakcyjnej formie.

 

Modele ułatwiają opracowanie koncepcji inwestycji i przeanalizowanie różnych wariantów zagospodarowania terenu. Przyspieszają proces tworzenia wizualizacji i konsultowania projektu z inwestorem. 


Bryły budynków możemy rozbudować o modele rzutów poszczególnych kondygancji i osiadzić w nich dodatkowe treści – panoramy 360, zdjęcia widoków z okien, wizualizacje projektów wnętrz, itp.

Modele 3D umożliwiają także:


 

  • zbudowanie „wirtualnej wycieczki” po obiektach i opracowanie nawigacji wewnątrzbudynkowej lub obejmującą kompleks budynków,



  • realizowanie wielu innych zadań związanych z zarządzaniem nieruchomościami.

 


Zapoznaj się z naszą interaktywną aplikacją prezentującą przykłady powyższych zastosowań.

 

Uruchom aplikację

Zapraszamy do polubienia naszych profili w serwisach Facebook, LinkedIn i Twitter, gdzie na bieżąco informujemy o nowościach na naszym blogu.

Autor: GIS - Expert 17 Apr, 2024
Budowa wysokich obiektów takich jak elektrownie wiatrowe, czy słupy energetyczne wpływa na krajobraz. Przed rozpoczęciem inwestycji wskazane jest wykonanie analiz widoczności tego typu obiektów, aby ocenić ich wpływ na otoczenie. Wyniki analiz stanowią nieodzowną pomoc w projektowaniu inwestycji i czynią proces przygotowawczy bardziej przejrzystym. Dzięki temu można uniknąć konfliktów i protestów lokalnych społeczności na etapie realizacji.
Autor: GIS - Expert 11 Mar, 2024
Zabudowa łanowa potocznie odnosi się do charakterystycznego sposobu zagospodarowania terenów podmiejskich na dawnych działkach rolniczych przekształconych na działki budowlane. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda skala występowania tego zjawiska w wybranych aglomeracjach w Polsce.
Show More
Share by: