Vetterów 1, 20-277 Lublin

Zastosowania modeli budynków 3D

Na stronie geoportal.gov.pl udostępniono bezpłatnie modele budynków 3D dla całego kraju. Zachęcamy do zapoznania się z naszą aplikacją prezentującą przykłady zastosowań tych zasobów.
MODELE BUDYNKÓW 3D – Przykłady zastosowań

Na stronie geoportal.gov.pl udostępniono bezpłatnie modele budynków 3D dla całego kraju. Cześć z nich opracowano w standardzie LoD2 w ramach projektu CAPAP dla 10 województw:  kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego,  opolskiego, podlaskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Modele dla pozostałych województw są dostępne w standardzie LoD1.

Dzięki modelom łatwiej będzie między innymi:

  • opracować i prowadzić własną, przetrzenną bazę nieruchomości. Najczęstszym problemem w budowie takiej bazy jest brak dobrego źródła obrysów budynków. Udostępnione budynki zawierają obrysy budynków z zasobu BDOT10k. Dzięki dodatkowej informacji o wysokości, możliwe jest obliczenie przybilżonej kubatury budynku.
  • planować nowe inwestycje w kontekście działań konkurencji.
  • wykonywać pomiary powierzchni, kubatury, odległości pomiędzy budynkami,
  • prowadzić analizy zacienienia lub nasłonecznienia,
  • prezentować ofertę potencjalnym najemcom w atrakcyjnej formie.

Modele ułatwiają opracowanie koncepcji inwestycji i przeanalizowanie różnych wariantów zagospodarowania terenu. Przyspieszają proces tworzenia wizualizacji i konsultowania projektu z inwestorem.

Bryły budynków możemy rozbudować o modele rzutów poszczególnych kondygancji i osiadzić w nich dodatkowe treści – panoramy 360, zdjęcia widoków z okien, wizualizacje projektów wnętrz, itp.

Modele 3D umożliwiają także:

  • zbudowanie „wirtualnej wycieczki” po obiektach i opracowanie nawigacji wewnątrzbudynkowej lub obejmującą kompleks budynków,
  • … realizowanie wielu innych zadań związanych z zarządzaniem nieruchomościami.

Zapoznaj się z naszą interaktywną aplikacją prezentującą przykłady powyższych zastosowań.

Zapraszamy do polubienia naszych profili w serwisach Facebook, LinkedIn i Twitter, gdzie na bieżąco informujemy o nowościach na naszym blogu.

 

Inne analizy, które mogą Cię również zainteresować:

Warszawa 2025

Rozwój zabudowy Lublina – wizualizacja 3D

3D GIS w planowaniu przestrzennym – dobre praktyki

Modele 3D w konsultacjach społecznych

Powiązane wpisy