ZASTOSOWANIA MODELI BUDYNKÓW 3D

MODELE BUDYNKÓW 3D - PRZYKŁADY ZASTOSOWAŃ

Na stronie  geoportal.gov.pl  udostępniono bezpłatnie modele budynków 3D dla całego kraju. Cześć z nich opracowano w standardzie  LoD2   w ramach projektu  CAPAP   dla 10 województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, podlaskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Modele dla pozostałych województw są dostępne w standardzie LoD1.

 

Dzięki modelom łatwiej będzie między innymi:
 

  • opracować i prowadzić własną, przestrzenną bazę nieruchomości. Najczęstszym problemem w budowie takiej bazy jest brak dobrego źródła obrysów budynków. Udostępnione budynki zawierają obrysy budynków z zasobu  BDOT10k . Dzięki dodatkowej informacji o wysokości, możliwe jest obliczenie przybliżonej kubatury budynku. 


  • planować nowe inwestycje w kontekście działań konkurencji.
  • wykonywać pomiary powierzchni, kubatury, odległości pomiędzy budynkami,
  • prowadzić analizy zacienienia lub nasłonecznienia,
  • prezentować ofertę potencjalnym najemcom w atrakcyjnej formie.

 

Modele ułatwiają opracowanie koncepcji inwestycji i przeanalizowanie różnych wariantów zagospodarowania terenu. Przyspieszają proces tworzenia wizualizacji i konsultowania projektu z inwestorem. 


Bryły budynków możemy rozbudować o modele rzutów poszczególnych kondygancji i osiadzić w nich dodatkowe treści – panoramy 360, zdjęcia widoków z okien, wizualizacje projektów wnętrz, itp.

Modele 3D umożliwiają także:


 

  • zbudowanie „wirtualnej wycieczki” po obiektach i opracowanie nawigacji wewnątrzbudynkowej lub obejmującą kompleks budynków,



  • realizowanie wielu innych zadań związanych z zarządzaniem nieruchomościami.

 


Zapoznaj się z naszą interaktywną aplikacją prezentującą przykłady powyższych zastosowań.

 

Uruchom aplikację

Zapraszamy do polubienia naszych profili w serwisach Facebook, LinkedIn i Twitter, gdzie na bieżąco informujemy o nowościach na naszym blogu.

Autor: GIS - Expert 17 października 2024
W poprzednim artykule omówiliśmy kluczowe informacje dotyczące Mapy Koron Drzew oraz Mapy Lokalizacji Pni Drzew, czyli narzędzi udostępnionych publicznie przez UM st. Warszawy. Zbiory danych stanowią istotne źródło do szczegółowej analizy stanu i rozmieszczenia zieleni miejskiej, a także stanowią podstawę do podejmowania decyzji dotyczących zarządzania przestrzenią publiczną, na przykład podczas opracowywania Planu Ogólnego Gminy. W dzisiejszym wpisie omówimy wykorzystanie tych danych w praktyce poprzez określenie obszarów zieleni publicznej na terenie m.st. Warszawy.
Autor: GIS - Expert 1 października 2024
Cyfrowe mapy drzew dają szczegółową wiedzę o stanie zieleni wysokiej i stanową wartościowy zbiór danych przydatnych w zarządzaniu przestrzenią miejską. Na przykładzie Warszawy, która posiada zarówno mapę koron, jak i pni drzew, sprawdziliśmy, jakie informacje można pozyskać z tych dwóch zasobów danych i jak wykorzystać je w praktyce.
Pokaż więcej
Share by: