JAK WYSOKIE PODATKI PŁACĄ POLACY W RÓŻNYCH REGIONACH?

Najbliższe tygodnie to czas rozliczeń z Urzędem Skarbowym. W związku z tym przygotowaliśmy mapę przedstawiającą regionalne zróżnicowanie kwot odprowadzanego podatku dochodowego w poszczególnych gminach w przeliczeniu na mieszkańca (uwzględniliśmy wszystkie osoby wg danych GUS). Ministerstwo Finansów publikuje ranking gmin przedstawiający dochody podatkowe ogółem, my natomiast skupiliśmy się tylko na podatku dochodowym od osób fizycznych rozliczających się według skali podatkowej (pomniejszonym o zwroty).

(Kliknij na grafikę, aby zobaczyć ją w pełnej rozdzielczości)

Z powyższej analizy wynika, że mieszkańcy największych miast i gmin przyległych do nich odprowadzają średnio najwyższe kwoty podatku dochodowego. W przypadku gmin takich jak Konstancin-Jeziorna, Michałowice, Podkowa Leśna czy Lesznowola jest to ponad 4 tys. zł na osobę. Wśród gmin znajdujących się w przedziale 3-4 tys. zł znalazłby się dwie spoza aglomeracji warszawskiej: podwrocławskie Kobierzyce i Suchy Las k. Poznania. Wysokie kwoty podatku płacą również mieszkańcy mniejszych gmin, w pobliżu których znajdują duże ośrodki związane z górnictwem i przemysłem np. Polkowice, Lubin, Bełchatów. W „ogonie” rankingu znalazło się kilka gmin z woj. podlaskiego (Zawady, Radziłów, Przytuły) oraz Aleksandrów z woj. lubelskiego.


Na mapie zaznaczyliśmy również granice zaborów, aby uwidocznić regionalne zróżnicowanie wartości odprowadzanych podatków dochodowych, wynikające z granic historycznych.

 Zapraszamy do polubienia naszych profili w serwisach Facebook, LinkedIn i Twitter, gdzie na bieżąco informujemy o nowościach na naszym blogu. 

Inne analizy, które mogą Cię również zainteresować: 
Porównanie przestępczości i religijności na mapach

Autor: GIS - Expert 17 Apr, 2024
Budowa wysokich obiektów takich jak elektrownie wiatrowe, czy słupy energetyczne wpływa na krajobraz. Przed rozpoczęciem inwestycji wskazane jest wykonanie analiz widoczności tego typu obiektów, aby ocenić ich wpływ na otoczenie. Wyniki analiz stanowią nieodzowną pomoc w projektowaniu inwestycji i czynią proces przygotowawczy bardziej przejrzystym. Dzięki temu można uniknąć konfliktów i protestów lokalnych społeczności na etapie realizacji.
Autor: GIS - Expert 11 Mar, 2024
Zabudowa łanowa potocznie odnosi się do charakterystycznego sposobu zagospodarowania terenów podmiejskich na dawnych działkach rolniczych przekształconych na działki budowlane. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda skala występowania tego zjawiska w wybranych aglomeracjach w Polsce.
Show More
Share by: