Jak wysokie podatki płacą Polacy w różnych regionach?

Najbliższe tygodnie to czas rozliczeń z Urzędem Skarbowym. W związku z tym przygotowaliśmy mapę przedstawiającą regionalne zróżnicowanie kwot odprowadzanego podatku dochodowego w poszczególnych gminach w przeliczeniu na mieszkańca. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami analizy.

Najbliższe tygodnie to czas rozliczeń z Urzędem Skarbowym. W związku z tym przygotowaliśmy mapę przedstawiającą regionalne zróżnicowanie kwot odprowadzanego podatku dochodowego w poszczególnych gminach w przeliczeniu na mieszkańca (uwzględniliśmy wszystkie osoby wg danych GUS). Ministerstwo Finansów publikuje ranking gmin przedstawiający dochody podatkowe ogółem, my natomiast skupiliśmy się tylko na podatku dochodowym od osób fizycznych rozliczających się według skali podatkowej (pomniejszonym o zwroty).

(Kliknij na grafikę, aby zobaczyć ją w pełnej rozdzielczości)

Z powyższej analizy wynika, że mieszkańcy największych miast i gmin przyległych do nich odprowadzają średnio najwyższe kwoty podatku dochodowego. W przypadku gmin takich jak Konstancin-Jeziorna, Michałowice, Podkowa Leśna czy Lesznowola jest to ponad 4 tys. zł na osobę. Wśród gmin znajdujących się w przedziale 3-4 tys. zł znalazłby się dwie spoza aglomeracji warszawskiej: podwrocławskie Kobierzyce i Suchy Las k. Poznania. Wysokie kwoty podatku płacą również mieszkańcy mniejszych gmin, w pobliżu których znajdują duże ośrodki związane z górnictwem i przemysłem np. Polkowice, Lubin, Bełchatów. W „ogonie” rankingu znalazło się kilka gmin z woj. podlaskiego (Zawady, Radziłów, Przytuły) oraz Aleksandrów z woj. lubelskiego.
Na mapie zaznaczyliśmy również granice zaborów, aby uwidocznić regionalne zróżnicowanie wartości odprowadzanych podatków dochodowych, wynikające z granic historycznych.

Inne analizy, które mogą Cię również zainteresować:
Porównanie przestępczości i religijności na mapach

Kolejne, ciekawe analizy przedstawimy już wkrótce, zapraszamy więc do zapisania się na nasz newsletter lub śledzenia naszych profili w serwisach Facebook LinkedIn

Powiązane wpisy