MODELE 3D W KONSULTACJACH SPOŁECZNYCH

Narastające dyskusje dotyczące sposobu zagospodarowania danego obszaru, świadczą o tym, że dla nas jako mieszkańców kwestia ta staje się coraz ważniejsza. W takich dyskusjach istotne są wizualizacje i forma prezentacji proponowanych koncepcji oraz zmian jakie zostaną wprowadzone w otaczającej przestrzeni. W procesie partycypacji społecznej taka propozycja jest poddawana żywej opinii i ocenie.

Jako firma zajmująca się tworzeniem oraz wdrażaniem Systemów Informacji Przestrzennej proponujemy opracowane przez nas rozwiązanie, które łączy ankietę z interaktywną wizualizacją wybranej przestrzeni.

Interaktywny model 3D w aplikacji webowej oferuje dużo większe możliwości niż statyczne grafiki przedstawiające wybrane przez autora (często tendencyjnie) osie lub perspektywy widokowe. W aplikacji 3D obserwator ma możliwość swobodnego „poruszania się” po modelu oraz samodzielnego wyboru perspektywy z jakiej chciałby go obejrzeć.  Warto zwrócić uwagę, że do prezentacji takiego modelu niepotrzebne jest dodatkowe oprogramowanie, a jedynie przeglądarka internetowa, więc można go łatwo udostępnić dużej liczbie odbiorców.

Do modelu została dołączona ankieta, która pozwala m.in. na zadawanie otwartych i zamkniętych pytań w odniesieniu do aktualnie wyświetlanego widoku. Jest to idealne narzędzie partycypacji społecznej np. w procesie rewitalizacji lub uzgadniania koncepcji zagospodarowania danego obszaru. Ankieta daje możliwość wypowiedzenia się na temat proponowanych zmian szerokiemu gronu odbiorców. Mogą oni nadawać oceny punktowe poszczególnym perspektywom widokowym lub swobodnie komentować proponowane rozwiązania urbanistyczne. Wyniki ankiety są zapisywane i prezentowane w postaci diagramów.

Dodatkową funkcją aplikacji jest możliwość wyboru elementów, które pojawią się danym widoku, przez co ankieta może służyć jako narzędzie do wyłonienia najlepszego wariantu (zdaniem respondentów) z kilku przygotowanych propozycji.

Zapraszamy do współpracy firmy oraz samorządy, które chcą zaprezentować w formie interaktywnego modelu 3D swoje koncepcje na nowe zagospodarowanie terenu i wykorzystać je w partycypacji społecznej, np. w procesie opracowywania Gminnego (Lokalnego) Programu Rewitalizacji – info@gis-expert.pl

Kolejne analizy i wizualizacje już wkrótce, zapraszamy do zapisania się na nasz newsletter lub śledzenia naszych profili w serwisach Facebook, LinkedIn Twitter .

Autor: GIS - Expert 17 października 2024
W poprzednim artykule omówiliśmy kluczowe informacje dotyczące Mapy Koron Drzew oraz Mapy Lokalizacji Pni Drzew, czyli narzędzi udostępnionych publicznie przez UM st. Warszawy. Zbiory danych stanowią istotne źródło do szczegółowej analizy stanu i rozmieszczenia zieleni miejskiej, a także stanowią podstawę do podejmowania decyzji dotyczących zarządzania przestrzenią publiczną, na przykład podczas opracowywania Planu Ogólnego Gminy. W dzisiejszym wpisie omówimy wykorzystanie tych danych w praktyce poprzez określenie obszarów zieleni publicznej na terenie m.st. Warszawy.
Autor: GIS - Expert 1 października 2024
Cyfrowe mapy drzew dają szczegółową wiedzę o stanie zieleni wysokiej i stanową wartościowy zbiór danych przydatnych w zarządzaniu przestrzenią miejską. Na przykładzie Warszawy, która posiada zarówno mapę koron, jak i pni drzew, sprawdziliśmy, jakie informacje można pozyskać z tych dwóch zasobów danych i jak wykorzystać je w praktyce.
Pokaż więcej
Share by: