MODELE 3D W KONSULTACJACH SPOŁECZNYCH

Narastające dyskusje dotyczące sposobu zagospodarowania danego obszaru, świadczą o tym, że dla nas jako mieszkańców kwestia ta staje się coraz ważniejsza. W takich dyskusjach istotne są wizualizacje i forma prezentacji proponowanych koncepcji oraz zmian jakie zostaną wprowadzone w otaczającej przestrzeni. W procesie partycypacji społecznej taka propozycja jest poddawana żywej opinii i ocenie.

Jako firma zajmująca się tworzeniem oraz wdrażaniem Systemów Informacji Przestrzennej proponujemy opracowane przez nas rozwiązanie (bazujące na platformie  ArcGIS Online ), które łączy ankietę z interaktywną wizualizacją wybranej przestrzeni.

Interaktywny model 3D w aplikacji webowej oferuje dużo większe możliwości niż statyczne grafiki przedstawiające wybrane przez autora (często tendencyjnie) osie lub perspektywy widokowe. W aplikacji 3D obserwator ma możliwość swobodnego „poruszania się” po modelu oraz samodzielnego wyboru perspektywy z jakiej chciałby go obejrzeć.  Warto zwrócić uwagę, że do prezentacji takiego modelu niepotrzebne jest dodatkowe oprogramowanie, a jedynie przeglądarka internetowa (rekomendowane wymagania ), więc można go łatwo udostępnić dużej liczbie odbiorców.

Do modelu została dołączona ankieta, która pozwala m.in. na zadawanie otwartych i zamkniętych pytań w odniesieniu do aktualnie wyświetlanego widoku. Jest to idealne narzędzie partycypacji społecznej np. w procesie rewitalizacji lub uzgadniania koncepcji zagospodarowania danego obszaru. Ankieta daje możliwość wypowiedzenia się na temat proponowanych zmian szerokiemu gronu odbiorców. Mogą oni nadawać oceny punktowe poszczególnym perspektywom widokowym lub swobodnie komentować proponowane rozwiązania urbanistyczne. Wyniki ankiety są zapisywane i prezentowane w postaci diagramów.

Do prezentacji możliwości ankiety 3D zostały przygotowane dwie wersje modelu zróżnicowane pod względem szczegółowości:

Uruchom aplikację

Wersja standardowa

Uruchom aplikację

Wersja uproszczona
(dla komputerów z gorszymi parametrami technicznymi)

Dodatkową funkcją aplikacji jest możliwość wyboru elementów, które pojawią się danym widoku, przez co ankieta może służyć jako narzędzie do wyłonienia najlepszego wariantu (zdaniem respondentów) z kilku przygotowanych propozycji.

Zapraszamy do współpracy firmy oraz samorządy, które chcą zaprezentować w formie interaktywnego modelu 3D swoje koncepcje na nowe zagospodarowanie terenu i wykorzystać je w partycypacji społecznej, np. w procesie opracowywania Gminnego (Lokalnego) Programu Rewitalizacji – info@gis-expert.pl

Kolejne analizy i wizualizacje już wkrótce, zapraszamy do zapisania się na nasz newsletter lub śledzenia naszych profili w serwisach Facebook, LinkedIn Twitter .

Autor: GIS - Expert 17 Apr, 2024
Budowa wysokich obiektów takich jak elektrownie wiatrowe, czy słupy energetyczne wpływa na krajobraz. Przed rozpoczęciem inwestycji wskazane jest wykonanie analiz widoczności tego typu obiektów, aby ocenić ich wpływ na otoczenie. Wyniki analiz stanowią nieodzowną pomoc w projektowaniu inwestycji i czynią proces przygotowawczy bardziej przejrzystym. Dzięki temu można uniknąć konfliktów i protestów lokalnych społeczności na etapie realizacji.
Autor: GIS - Expert 11 Mar, 2024
Zabudowa łanowa potocznie odnosi się do charakterystycznego sposobu zagospodarowania terenów podmiejskich na dawnych działkach rolniczych przekształconych na działki budowlane. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda skala występowania tego zjawiska w wybranych aglomeracjach w Polsce.
Show More
Share by: