JAK WYSOKIE PODATKI PŁACĄ POLACY W RÓŻNYCH REGIONACH?

Najbliższe tygodnie to czas rozliczeń z Urzędem Skarbowym. W związku z tym przygotowaliśmy mapę przedstawiającą regionalne zróżnicowanie kwot odprowadzanego podatku dochodowego w poszczególnych gminach w przeliczeniu na mieszkańca (uwzględniliśmy wszystkie osoby wg danych GUS). Ministerstwo Finansów publikuje ranking gmin przedstawiający dochody podatkowe ogółem, my natomiast skupiliśmy się tylko na podatku dochodowym od osób fizycznych rozliczających się według skali podatkowej (pomniejszonym o zwroty).

(Kliknij na grafikę, aby zobaczyć ją w pełnej rozdzielczości)

Z powyższej analizy wynika, że mieszkańcy największych miast i gmin przyległych do nich odprowadzają średnio najwyższe kwoty podatku dochodowego. W przypadku gmin takich jak Konstancin-Jeziorna, Michałowice, Podkowa Leśna czy Lesznowola jest to ponad 4 tys. zł na osobę. Wśród gmin znajdujących się w przedziale 3-4 tys. zł znalazłby się dwie spoza aglomeracji warszawskiej: podwrocławskie Kobierzyce i Suchy Las k. Poznania. Wysokie kwoty podatku płacą również mieszkańcy mniejszych gmin, w pobliżu których znajdują duże ośrodki związane z górnictwem i przemysłem np. Polkowice, Lubin, Bełchatów. W „ogonie” rankingu znalazło się kilka gmin z woj. podlaskiego (Zawady, Radziłów, Przytuły) oraz Aleksandrów z woj. lubelskiego.


Na mapie zaznaczyliśmy również granice zaborów, aby uwidocznić regionalne zróżnicowanie wartości odprowadzanych podatków dochodowych, wynikające z granic historycznych.

 Zapraszamy do polubienia naszych profili w serwisach Facebook, LinkedIn i Twitter, gdzie na bieżąco informujemy o nowościach na naszym blogu. 

Inne analizy, które mogą Cię również zainteresować: 
Porównanie przestępczości i religijności na mapach

Autor: GIS - Expert 17 października 2024
W poprzednim artykule omówiliśmy kluczowe informacje dotyczące Mapy Koron Drzew oraz Mapy Lokalizacji Pni Drzew, czyli narzędzi udostępnionych publicznie przez UM st. Warszawy. Zbiory danych stanowią istotne źródło do szczegółowej analizy stanu i rozmieszczenia zieleni miejskiej, a także stanowią podstawę do podejmowania decyzji dotyczących zarządzania przestrzenią publiczną, na przykład podczas opracowywania Planu Ogólnego Gminy. W dzisiejszym wpisie omówimy wykorzystanie tych danych w praktyce poprzez określenie obszarów zieleni publicznej na terenie m.st. Warszawy.
Autor: GIS - Expert 1 października 2024
Cyfrowe mapy drzew dają szczegółową wiedzę o stanie zieleni wysokiej i stanową wartościowy zbiór danych przydatnych w zarządzaniu przestrzenią miejską. Na przykładzie Warszawy, która posiada zarówno mapę koron, jak i pni drzew, sprawdziliśmy, jakie informacje można pozyskać z tych dwóch zasobów danych i jak wykorzystać je w praktyce.
Pokaż więcej
Share by: