WIZUALIZACJA POWODZI W MIEŚCIE PRZY UŻYCIU GOOGLE PHOTOREALISTIC 3D TILES

W maju 2023 roku Google uruchomiło eksperymentalną wersję Photorealistic 3D Tiles w której użytkownicy uzyskali szeroki dostęp do siatkowego modelu 3D, który do tej pory można było zobaczyć jedynie w znanym wszystkim Google Earth.


Za pomocą interfejsu API Map Tiles możliwe jest podłączenie fotorealistycznych kafelków 3D do zewnętrznych programów renderujących np. Unreal Engine.


Chcąc sprawdzić udostępnione narzędzia postanowiliśmy zasymulować ekstremalną powódź na terenie miasta Lublin, w którym wielka woda zniszczyłaby wały oraz inne urządzenia ochrony przeciwpowodziowej. Oczywiście nasza wizualizacja nie jest poparta żadnymi profesjonalnymi symulacjami hydrologicznymi. Podnieśliśmy jedynie poziom wody na całej długości rzeki o 4 i 6 metrów. Celem nadrzędnym było zaprezentowanie nowych funkcjonalności oraz możliwości jakie są obecnie oferowane przez giganta z Mountain View.


Należy też nadmienić, iż taki scenariusz w którym woda podniosłaby się o 6m jest w zasadzie mało prawdopodobny jeśli chodzi o Lublin. Aby sprawdzić realne zagrożenie powodziowe polecamy odwiedzenie Hydroportalu ISOK, w którym dla całej Polski prezentowane są różne scenariusze powodziowe.

Poziom wody w rzece podniesiony o 4m

Poziom wody w rzece podniesiony o 6m

Przelot nad miastem z poziomem wody podniesionym o 4m

Przelot nad miastem z poziomem wody podniesionym o 6m

Kolejne analizy i wizualizacje już wkrótce, zapraszamy do śledzenia naszych profili w serwisach Facebook, LinkedIn, Twitter, Instagram oraz YouTube

Autor: GIS - Expert 17 października 2024
W poprzednim artykule omówiliśmy kluczowe informacje dotyczące Mapy Koron Drzew oraz Mapy Lokalizacji Pni Drzew, czyli narzędzi udostępnionych publicznie przez UM st. Warszawy. Zbiory danych stanowią istotne źródło do szczegółowej analizy stanu i rozmieszczenia zieleni miejskiej, a także stanowią podstawę do podejmowania decyzji dotyczących zarządzania przestrzenią publiczną, na przykład podczas opracowywania Planu Ogólnego Gminy. W dzisiejszym wpisie omówimy wykorzystanie tych danych w praktyce poprzez określenie obszarów zieleni publicznej na terenie m.st. Warszawy.
Autor: GIS - Expert 1 października 2024
Cyfrowe mapy drzew dają szczegółową wiedzę o stanie zieleni wysokiej i stanową wartościowy zbiór danych przydatnych w zarządzaniu przestrzenią miejską. Na przykładzie Warszawy, która posiada zarówno mapę koron, jak i pni drzew, sprawdziliśmy, jakie informacje można pozyskać z tych dwóch zasobów danych i jak wykorzystać je w praktyce.
Pokaż więcej
Share by: