Problem zanieczyszczenia powietrza i smogu w polskich miastach powraca co roku wraz z nadejściem jesiennego ochłodzenia. Jednym z czynników potęgujących to zjawisko jest zabudowa, która ogranicza przepływ powietrza przez miasto. Zgodnie z teorią tzw. klinów lub korytarzy napowietrzających wymiana powietrza odbywa się dzięki naturalnym bądź specjalnie do tego celu zaprojektowanym obszarom wolnym od zabudowy. Oprogramowanie GIS oraz szczegółowe numeryczne modele powierzchni terenu pozwalają symulować, jak zabudowa wpłynie na ruch powietrza w danym miejscu. Postanowiliśmy wykonać taką analizę dla fragmentu Górek Czechowskich w Lublinie.
Źródło danych: UM Lublin ( https://www.youtube.com/watch?v=GeTpK0Cf1Ck )
Wykorzystując szczegółowy model terenu oraz modele 3D planowanej zabudowy mogliśmy wykonać analizy ruchu mas powietrza z pomocą oprogramowania Airflow Analyst. Umożliwia ono symulację prędkości wiatru w poszczególnych obszarach analizowanego terenu.
Opracowane wyniki w postaci aplikacji z możliwością nakładania na siebie poszczególnych wariantów planowanej zabudowy oraz zmiany ich przezroczystości dostępne są w aplikacji, którą możesz uruchomić klikając na przycisk.
Intencją naszej analizy nie jest udowadnianie, czy Górki Czechowskie mogą być zabudowywane, czy też nie, ponieważ zagadnienie jest bardziej złożone i obejmuje nie tylko problem przewietrzenia miasta, ale także ochrony terenów zielonych. Chcielibyśmy natomiast pokazać, że dzięki analizom przestrzennym możemy do pewnego stopnia przewidywać przyszłe skutki obecnych lub planowanych działań.
GIS - Expert sp. z o.o.
NIP: 712-31-70-358
REGON: 060496425
KRS: 0000331983
2023 © GIS-Expert sp. z o.o.