MODELOWANIE RUCHU POWIETRZA W OPROGRAMOWANIU GIS

Modelowanie ruchu powietrza w oprogramowaniu GIS

Analiza na przykładzie Górek Czechowskich w Lublinie

Problem zanieczyszczenia powietrza i smogu  w polskich miastach powraca co roku wraz z nadejściem jesiennego ochłodzenia. Jednym z czynników potęgujących to zjawisko jest zabudowa, która ogranicza przepływ powietrza przez miasto. Zgodnie z teorią tzw. klinów lub korytarzy napowietrzających  wymiana powietrza odbywa się dzięki naturalnym bądź specjalnie do tego celu zaprojektowanym obszarom wolnym od zabudowy. Oprogramowanie GIS oraz szczegółowe numeryczne modele powierzchni terenu pozwalają symulować, jak zabudowa wpłynie na ruch powietrza w danym miejscu. Postanowiliśmy wykonać taką analizę dla fragmentu Górek Czechowskich w Lublinie.

Źródło danych: UM Lublin ( https://www.youtube.com/watch?v=GeTpK0Cf1Ck )

Analiza z wykorzystaniem oprogramowania Airflow Analyst 

Wykorzystując szczegółowy model terenu oraz modele 3D planowanej zabudowy mogliśmy wykonać analizy ruchu mas powietrza z pomocą oprogramowania Airflow Analyst. Umożliwia ono  symulację prędkości wiatru w poszczególnych obszarach analizowanego terenu. 


Opracowane wyniki w postaci aplikacji z możliwością nakładania na siebie poszczególnych wariantów planowanej zabudowy oraz zmiany ich przezroczystości dostępne są w aplikacji, którą możesz uruchomić klikając na przycisk.

Uruchom aplikację

Intencją naszej analizy nie jest udowadnianie, czy Górki Czechowskie mogą być zabudowywane, czy też nie, ponieważ zagadnienie jest bardziej złożone i obejmuje nie tylko problem przewietrzenia miasta, ale także ochrony terenów zielonych. Chcielibyśmy natomiast pokazać, że dzięki analizom przestrzennym możemy do pewnego stopnia przewidywać przyszłe skutki obecnych lub planowanych działań.

Zapraszamy do polubienia naszych profili w serwisach  Facebook LinkedIn Twitter, gdzie na bieżąco informujemy o nowościach na naszym blogu.

Autor: GIS - Expert 17 października 2024
W poprzednim artykule omówiliśmy kluczowe informacje dotyczące Mapy Koron Drzew oraz Mapy Lokalizacji Pni Drzew, czyli narzędzi udostępnionych publicznie przez UM st. Warszawy. Zbiory danych stanowią istotne źródło do szczegółowej analizy stanu i rozmieszczenia zieleni miejskiej, a także stanowią podstawę do podejmowania decyzji dotyczących zarządzania przestrzenią publiczną, na przykład podczas opracowywania Planu Ogólnego Gminy. W dzisiejszym wpisie omówimy wykorzystanie tych danych w praktyce poprzez określenie obszarów zieleni publicznej na terenie m.st. Warszawy.
Autor: GIS - Expert 1 października 2024
Cyfrowe mapy drzew dają szczegółową wiedzę o stanie zieleni wysokiej i stanową wartościowy zbiór danych przydatnych w zarządzaniu przestrzenią miejską. Na przykładzie Warszawy, która posiada zarówno mapę koron, jak i pni drzew, sprawdziliśmy, jakie informacje można pozyskać z tych dwóch zasobów danych i jak wykorzystać je w praktyce.
Pokaż więcej
Share by: