ROZWÓJ ZABUDOWY CENTRUM WARSZAWY W LATACH 1945-2020

Zobacz jak rozwijała się Warszawa po II WŚ

Opracowaliśmy unikalną mapę i animację pokazującą rozwój zabudowy Warszawy w latach 1950-2020.


Zobacz mapę
  • Skąd pomysł na projekt?

    Kilka lat temu opracowaliśmy aplikację prezentującą rozwój zabudowy Lublina, która cieszyła się dużym zainteresowaniem i zdobyła tytuł internetowej mapy roku 2016/17. Wspólnie z OBnGHKwP KUL postanowiliśmy odświeżyć ten pomysł pokazując inne miasto - wybór Warszawy nie był przypadkowy, ponieważ posiadamy znaczną ilość danych o tym mieście. W pierwszej kolejności opracowaliśmy animację w wersji 2D. Obecnie udostępniamy interaktywną mapę oraz animację 3D, dzięki której samodzielnie przeanalizujesz rozwój zabudowy w poszczególnych dzielnicach. 

  • Skąd czerpaliśmy dane?

    Animację i mapę 2D opracowaliśmy na podstawie danych Urzędu Miasta st. Warszawy i GUGiK. Dane zostały uzupełnione przez nas i współpracujące z nami osoby. 

  • W 1945 Warszawa była w ruinie, dlaczego tego nie pokazaliśmy?

    Ograniczała nas dostępność danych. Poniekąd możliwe jest pokazanie stanu zabudowy tuż przed i po wojnie, ale opracowanie takich danych jest bardzo  pracochłonne. Nasz projekt ma charakter niekomercyjny i realizujemy go obok innych naszych zadań. W przypadku wielu budynków bardzo trudno jest ustalić datę budowy, dlatego liczymy na współpracę z osobami interesującymi się historią Warszawy. Jeśli do nich należysz i chciałbyś pomóc w rozwoju projektu, skontaktuj się z nami poprzez formularz poniżej.

  • Widzę budynek, który powstał później/wcześniej - dlaczego?

    Dane o datach budowy do części budynków były przypisywane w sposób automatyczny lub przybliżony. To mogło spowodować błędy. W miarę możliwości będziemy starali się je poprawiać. Jeśli widzisz błąd - zgłoś go nam!

  • Czy projekt będzie kontynuowany?

    Chcielibyśmy kontynuować projekt, ale ogranicza nas dostępność materiałów źródłowych. Jeśli jesteś w stanie przesłać nam informacje o znalezionych błędach lub znasz daty budowy brakujących budynków - zgłoś się do nas!

Chcesz pomóc w rozwoju projektu?


Jeśli masz jakieś uwagi do mapy, chcesz pomóc w uzupełnianiu braków lub błędów w danych, zgłoś się do nas poprzez formularz. Pomóż nam również promować projekt za pośrednictwem naszych profili:


Skontaktuj się z nami

Autor: GIS - Expert 17 Apr, 2024
Budowa wysokich obiektów takich jak elektrownie wiatrowe, czy słupy energetyczne wpływa na krajobraz. Przed rozpoczęciem inwestycji wskazane jest wykonanie analiz widoczności tego typu obiektów, aby ocenić ich wpływ na otoczenie. Wyniki analiz stanowią nieodzowną pomoc w projektowaniu inwestycji i czynią proces przygotowawczy bardziej przejrzystym. Dzięki temu można uniknąć konfliktów i protestów lokalnych społeczności na etapie realizacji.
Autor: GIS - Expert 11 Mar, 2024
Zabudowa łanowa potocznie odnosi się do charakterystycznego sposobu zagospodarowania terenów podmiejskich na dawnych działkach rolniczych przekształconych na działki budowlane. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda skala występowania tego zjawiska w wybranych aglomeracjach w Polsce.
Show More
Share by: