Przypadki wystąpień
afrykańskiego pomoru świń (ASF)
obejmują coraz większą część Polski. Od 2014 roku ogniska tej choroby wykryto we wszystkich wschodnich województwach, a w 2019 roku pojawiły się również na zachodzie kraju. Pomimo, że sam wirus nie stanowi zagrożenia dla ludzi, to stwarza poważny problem ekonomiczny zarówno dla przemysłu mięsnego jak i hodowli.
Wykorzystując oficjalne dane publikowane przez
Główny Inspektorat Weterynarii
zawierające wykryte przypadki ASF u padłych dzików zarejestrowane w okresie od 8 stycznia 2014 roku do 28 lipca 2022 roku, stworzyliśmy wizualizację rozprzestrzeniania się wirusa w Polsce.
Najwięcej przypadków wystąpień ASF wśród martwych dzików w badanym okresie zarejestrowano w województwach:
Należy jednak dodać, że w 2017 r. Urząd Marszałkowski Woj. Lubelskiego jako pierwszy wprowadził nagrody w wysokości 200 zł za znalezienie martwego dzika, co w tym czasie mogło wpłynąć na większą liczbę zarejestrowanych przypadków w tym regionie. Od stycznia 2021 roku zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nagroda ta przewidziana jest tylko dla określonej grupy osób m.in. dla myśliwych, pracowników parków narodowych czy pracowników Służby Leśnej.
Kolejne analizy i wizualizacje już wkrótce, zapraszamy do zapisania się na nasz newsletter lub śledzenia naszych profili w serwisach
Facebook,
LinkedIn,
Twitter
oraz
YouTube.
Inne analizy, które mogą Cię również zainteresować:
Modelowanie ruchu powietrza w oprogramowaniu GIS
GIS - Expert sp. z o.o.
NIP: 712-31-70-358
REGON: 060496425
KRS: 0000331983
2023 © GIS-Expert sp. z o.o.