ANALIZY NOWEGO STUDIUM WARSZAWY

W czerwcu 2023 UM m. st. Warszawy opublikował projekt nowego Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. Prace nad dokumentem trwały kilka lat, jednak pod koniec września 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w myśl której SUiZKP będzie zastąpione strategią rozwoju i planem ogólnym gminy. Mając na uwadze te zmiany, władze miasta postanowiły skierować wysiłki na opracowanie dokumentu zgodnego ze wspomnianą ustawą. Nie oznacza to jednak, że projekt Studium trafi do kosza. Można spodziewać się, że plan ogólny będzie w założeniach bazował na projekcie nowego Studium.


Postanowiliśmy sprawdzić jakie zmiany wprowadza nowy projekt w stosunku do obowiązującej wersji i jakie przekształcenia czekają tereny, które obecnie są objęte funkcjami takimi jak tereny zielone lub przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową.


Opracowaliśmy aplikację umożliwiającą wizualne porównanie obowiązującej wersji Studium (z 2006 r.) z nowym projektem, opublikowanym 2.06.2023. Prezentujemy w niej jedynie mapy z kierunkami zagospodarowania oraz obszary dla których zmieniła się funkcja.


Wykorzystując narzędzia zwijania oraz filtry, łatwo porównasz treść rysunków SUiKZP oraz sprawdzisz różnice pomiędzy nimi. Na mapie zaznaczono miejsca, których sposób zagospodarowania zmieni się w nowym Studium (pominięto obszary objęte MPZP). Kliknij kursorem na mapie na określone przeznaczenie terenu, aby zobaczyć w jaki sposób ulegnie zmianie.

Uruchom aplikację

Oprócz powyższej aplikacji powstała również mapa służąca do porównywania obszarów istniejącej zieleni (z bazy BDOT10k) z planowanym docelowym układem terenów zielonych wg projektu nowego SUiKZP.

Uruchom aplikację

Kolejna aplikacja służy natomiast to sprawdzenia gdzie powstaną nowe główne drogi oraz jak będzie wyglądała docelowa sieć linii metra.

Uruchom aplikację

Kolejne analizy i wizualizacje już wkrótce, zapraszamy do zapisania się na nasz newsletter lub śledzenia naszych profili w serwisach FacebookLinkedInTwitter, Instagram i YouTube.

Autor: GIS - Expert 17 Oct, 2024
W poprzednim artykule omówiliśmy kluczowe informacje dotyczące Mapy Koron Drzew oraz Mapy Lokalizacji Pni Drzew, czyli narzędzi udostępnionych publicznie przez UM st. Warszawy. Zbiory danych stanowią istotne źródło do szczegółowej analizy stanu i rozmieszczenia zieleni miejskiej, a także stanowią podstawę do podejmowania decyzji dotyczących zarządzania przestrzenią publiczną, na przykład podczas opracowywania Planu Ogólnego Gminy. W dzisiejszym wpisie omówimy wykorzystanie tych danych w praktyce poprzez określenie obszarów zieleni publicznej na terenie m.st. Warszawy.
Autor: GIS - Expert 01 Oct, 2024
Cyfrowe mapy drzew dają szczegółową wiedzę o stanie zieleni wysokiej i stanową wartościowy zbiór danych przydatnych w zarządzaniu przestrzenią miejską. Na przykładzie Warszawy, która posiada zarówno mapę koron, jak i pni drzew, sprawdziliśmy, jakie informacje można pozyskać z tych dwóch zasobów danych i jak wykorzystać je w praktyce.
Pokaż więcej
Share by: