PENSJE I CENY MIESZKAŃ - PORÓWNANIE

CENY MIESZKAŃ A PRZECIĘTNE ZAROBKI

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym są zróżnicowane i zależą głównie od miasta w którym znajduje się dana nieruchomość, daty budowy, lokalizacji i standardu wykończenia. Postanowiliśmy przeanalizować pod tym kątem rynek nieruchomości w największych miastach w kraju. Źródłem informacji o średnich cenach mieszkań były dane transakcyjne za 2018 rok publikowane przez NBP. Zestawiliśmy je z przeciętnymi pensjami. Źródłem danych były mediany wynagrodzeń za 2018 r. publikowane w serwisach wynagrodzenia.pl  oraz pracuj.pl (wyliczyliśmy średnią z tych dwóch źródeł). Wyniki tej analizy przedstawiamy na poniższych kartodiagramach.

Z powyższej analizy wynika, że największą powierzchnię mieszkania na rynku pierwotnym za przeciętną pensję można kupić w Zielonej Górze – 1,11 mkw., natomiast najmniejszą w Gdańsku – 0,67 mkw. Analogicznie dla rynku wtórnego – za przeciętną pensję największą powierzchnię można nabyć w Katowicach – 1,22 mkw. oraz Zielonej Górze – 1,21 mkw. Miasta w których na rynku wtórnym można kupić najmniejszą powierzchnię mieszkania to Gdańsk – 0,73 mkw., Warszawa – 0,74 mkw. oraz Kraków – 0,77 mkw.

ZALEŻNOŚCI POMIĘDZY CENAMI MIESZKAŃ A ZAROBKAMI

Postanowiliśmy również zbadać zależności pomiędzy cenami mieszkań, a przeciętnymi pensjami w danym mieście. Otrzymane wyniki dla rynku pierwotnego i wtórnego przedstawiliśmy na poniższych wykresach. Wielkość poszczególnych diagramów reprezentuje ilość mkw. mieszkania jaką można nabyć za przeciętną pensję w danym mieście. Wykresy są interaktywne – aby poznać szczegółowe dane, kliknij na diagram.


Wykresy pokazują, że Warszawa wyraźnie wyróżnia się wyższą przeciętną pensją jak i ceną za mkw. nieruchomości na tle innych miast. Do drugiej grupy można zaliczyć Gdańsk, Kraków, Wrocław oraz Poznań. Należy zauważyć, że we Wrocławiu można liczyć na wyższą pensję w stosunku do miast z tej samej grupy, przy jednoczesnym zachowaniu zbliżonych cen za mkw. nieruchomości. Trzecią grupę stanowią pozostałe, mniejsze miasta. Wśród nich wyróżniają się Katowice posiadające podobną cenę mieszkań, ale wyższe przeciętne zarobki oraz Zielona Góra posiadająca stosunkowo niskie ceny mieszkań. 


Dziękujemy Lidii Michalak za pomoc w opracowaniu danych.

Zapraszamy do polubienia naszych profili w serwisach Facebook, LinkedIn i Twitter, gdzie na bieżąco informujemy o nowościach na naszym blogu.



Inne analizy, które mogą Cię również zainteresować:

Autor: GIS - Expert 17 Apr, 2024
Budowa wysokich obiektów takich jak elektrownie wiatrowe, czy słupy energetyczne wpływa na krajobraz. Przed rozpoczęciem inwestycji wskazane jest wykonanie analiz widoczności tego typu obiektów, aby ocenić ich wpływ na otoczenie. Wyniki analiz stanowią nieodzowną pomoc w projektowaniu inwestycji i czynią proces przygotowawczy bardziej przejrzystym. Dzięki temu można uniknąć konfliktów i protestów lokalnych społeczności na etapie realizacji.
Autor: GIS - Expert 11 Mar, 2024
Zabudowa łanowa potocznie odnosi się do charakterystycznego sposobu zagospodarowania terenów podmiejskich na dawnych działkach rolniczych przekształconych na działki budowlane. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda skala występowania tego zjawiska w wybranych aglomeracjach w Polsce.
Show More
Share by: