JAK "ROZLEWA SIĘ" MIASTO?

Eksurbanizacja (ang. urban sprawl), jest procesem niekontrolowanego rozrostu powierzchni miejskiej. W Polsce to zjawisko nasiliło się szczególnie w związku ze zmianami ustrojowo-gospodarczymi po 1989 roku. Czy pewne cechy tego zjawiska da się również zauważyć na obszarze Lublina i sąsiednich gmin? Postanowiliśmy to przeanalizować pod kątem zmian liczby ludności.  Analiza została wykonana dla czterech przedziałów czasowych dla których rokiem bazowym był 1995. Obejmowały one lata 1995-2000, 1995-2005, 1995-2010, 1995-2015. Aby jak najlepiej uwidocznić dynamikę zmian opracowaliśmy animowaną mapę prezentującą tendencje wzrostowe i spadkowe liczby ludności wyrażone procentowo. 

Dane wykorzystane do utworzenia powyższych grafik dostępne są również w bardziej szczegółowej formie z podziałem na cztery analizowane okresy. Udostępniliśmy je w postaci interaktywnej aplikacji:

Uruchom aplikację

Bazując na wynikach naszych analiz można stwierdzić, że największy przyrost ludności da się zaobserwować na obszarach gmin bezpośrednio sąsiadujących z Lublinem w promieniu do około 10 kilometrów. Natomiast spadek liczby ludności jest najbardziej zauważalny w centrum Lublina oraz na obszarach gmin w odległości większej niż 10 km od Lublina.

Zapraszamy do polubienia naszych profili w serwisach Facebook, LinkedIn i Twitter, gdzie na bieżąco informujemy o nowościach na naszym blogu.

Inne analizy które mogą Cię również zainteresować: 

Jak zmienia się zaludnienie Lublina?
Rozwój zabudowy Lublina

Autor: GIS - Expert 17 października 2024
W poprzednim artykule omówiliśmy kluczowe informacje dotyczące Mapy Koron Drzew oraz Mapy Lokalizacji Pni Drzew, czyli narzędzi udostępnionych publicznie przez UM st. Warszawy. Zbiory danych stanowią istotne źródło do szczegółowej analizy stanu i rozmieszczenia zieleni miejskiej, a także stanowią podstawę do podejmowania decyzji dotyczących zarządzania przestrzenią publiczną, na przykład podczas opracowywania Planu Ogólnego Gminy. W dzisiejszym wpisie omówimy wykorzystanie tych danych w praktyce poprzez określenie obszarów zieleni publicznej na terenie m.st. Warszawy.
Autor: GIS - Expert 1 października 2024
Cyfrowe mapy drzew dają szczegółową wiedzę o stanie zieleni wysokiej i stanową wartościowy zbiór danych przydatnych w zarządzaniu przestrzenią miejską. Na przykładzie Warszawy, która posiada zarówno mapę koron, jak i pni drzew, sprawdziliśmy, jakie informacje można pozyskać z tych dwóch zasobów danych i jak wykorzystać je w praktyce.
Pokaż więcej
Share by: