Porównanie przestępczości i religijności na mapach

Czy porównując dane statystyczne o przestępczości i religijności da się zauważyć zależności regionalne? Sprawdź wyniki jakie uzyskaliśmy podczas tej analizy.

Przygotowując mapę wskaźnika dominicantes* na konferencję Znaki czasu zauważyliśmy pewną prawidłowość. W regionach w których wskaźnik ten jest wysoki, statystyki dotyczące przestępczości są niższe niż w pozostałych częściach kraju. Jest pomiędzy nimi poniekąd odwrotna zależność.

(Kliknij na grafikę, aby zobaczyć ją w pełnej rozdzielczości)

W analizie wykorzystaliśmy dane zebrane w 2015 r. przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego na poziomie parafii.  Dane dotyczące przestępczości pozyskaliśmy z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa publikowanej przez Policję. Dane przedstawiają ilość przestępstw w przeliczeniu na 10 tyś. mieszkańców gminy (okres styczeń – wrzesień 2016 r.) Przestępstwa ujęte w statystyce to kradzieże, kradzieże z włamaniem, rozboje, uszkodzenia rzeczy, bójki i pobicia, przestępstwa związane ze spowodowaniem uszczerbku na zdrowiu oraz seksualne.

Na mapach zaznaczyliśmy również granice zaborów i II RP. Mimo upływu lat, nadal widać istotne zróżnicowanie regionalne zjawisk społecznych wynikające z granic historycznych.

Kolejne, ciekawe analizy przedstawimy już wkrótce, zapraszamy więc do zapisania się na nasz newsletter lub śledzenia naszych profili w serwisach Facebook LinkedIn

 

* wskaźnik dominicantes – odsetek wiernych uczęszczających na niedzielną mszę św., w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych. Opis metodologii obliczania wskaźnika znajduje się na stronie iskk.pl

Inne analizy, które mogą Cię również zainteresować:

Mapy religijności Polaków

Jak wyglądają wyniki wyborów w mikroskali?
Część 1
Część 2

Powiązane wpisy