PORÓWNANIE PRZESTĘPCZOŚCI I RELIGIJNOŚCI NA MAPACH

 Przygotowując mapę wskaźnika dominicantes* na konferencję Znaki czasu zauważyliśmy pewną prawidłowość. W regionach w których wskaźnik ten jest wysoki, statystyki dotyczące przestępczości są niższe niż w pozostałych częściach kraju. Jest pomiędzy nimi poniekąd odwrotna zależność.

(Kliknij na grafikę, aby zobaczyć ją w pełnej rozdzielczości)

W analizie wykorzystaliśmy dane zebrane w 2015 r. przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego na poziomie parafii. Dane dotyczące przestępczości pozyskaliśmy z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa publikowanej przez Policję. Dane przedstawiają ilość przestępstw w przeliczeniu na 10 tyś. mieszkańców gminy (okres styczeń – wrzesień 2016 r.) Przestępstwa ujęte w statystyce to kradzieże, kradzieże z włamaniem, rozboje, uszkodzenia rzeczy, bójki i pobicia, przestępstwa związane ze spowodowaniem uszczerbku na zdrowiu oraz seksualne. Na mapach zaznaczyliśmy również granice zaborów i II RP. Mimo upływu lat, nadal widać istotne zróżnicowanie regionalne zjawisk społecznych wynikające z granic historycznych. 
 
* wskaźnik dominicantes – odsetek wiernych uczęszczających na niedzielną mszę św., w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych. Opis metodologii obliczania wskaźnika znajduje się na stronie iskk.pl 

 Zapraszamy do polubienia naszych profili w serwisach Facebook, LinkedIn i Twitter, gdzie na bieżąco informujemy o nowościach na naszym blogu.

Autor: GIS - Expert 17 Oct, 2024
W poprzednim artykule omówiliśmy kluczowe informacje dotyczące Mapy Koron Drzew oraz Mapy Lokalizacji Pni Drzew, czyli narzędzi udostępnionych publicznie przez UM st. Warszawy. Zbiory danych stanowią istotne źródło do szczegółowej analizy stanu i rozmieszczenia zieleni miejskiej, a także stanowią podstawę do podejmowania decyzji dotyczących zarządzania przestrzenią publiczną, na przykład podczas opracowywania Planu Ogólnego Gminy. W dzisiejszym wpisie omówimy wykorzystanie tych danych w praktyce poprzez określenie obszarów zieleni publicznej na terenie m.st. Warszawy.
Autor: GIS - Expert 01 Oct, 2024
Cyfrowe mapy drzew dają szczegółową wiedzę o stanie zieleni wysokiej i stanową wartościowy zbiór danych przydatnych w zarządzaniu przestrzenią miejską. Na przykładzie Warszawy, która posiada zarówno mapę koron, jak i pni drzew, sprawdziliśmy, jakie informacje można pozyskać z tych dwóch zasobów danych i jak wykorzystać je w praktyce.
Pokaż więcej
Share by: