DOSTĘPNOŚĆ PRZYSTANKÓW DLA RUCHU PIESZEGO W LUBLINIE

Codziennie kalkulujemy ile czasu zajmie nam dotarcie z jednej lokalizacji do drugiej. Wybierając nowe miejsce zamieszkania, zwracamy uwagę również na dostępność komunikacji miejskiej. Czy w związku z tym przystanki autobusowe są dostępne dla wszystkich? Czy są rozlokowane równomiernie w stosunku do liczby osób mieszkających w danej części miasta?
Na te i inne pytania odpowie Wam nasza analiza dostępności pieszej przystanków w Lublinie.

Obszar miasta Lublin, podzielony został na trzy strefy dostępności. Dotyczą one czasu jaki potrzebujemy na dojście do wybranego przystanku. Pierwsza strefa to obszary z których możemy dotrzeć do przystanku w ciągu zaledwie 5 min, kolejna od 5 do 10 min oraz ostatnia - powyżej 10 min.

Powiązanie czasowych stref dla ruchu pieszego z danymi demograficznymi pozwoliło uzyskać informację o liczbie osób, które mieszkają w określonym zasięgu strefy.

Następnie wykonane zostały analizy aktualnego zagęszczenia ludności, która znajduje się poza wyznaczonymi strefami dojścia 5 minut i 10 minut. 

Szczegółowe analizy oraz uzyskane wyniki przedstawiliśmy w aplikacji, którą możesz uruchomić klikając na przycisk.

Uruchom aplikację

Zapraszamy do polubienia naszych profili w serwisach  Facebook LinkedIn i Twitter, gdzie na bieżąco informujemy o nowościach na naszym blogu. 


Inne analizy, które mogą Cię zainteresować: 
Program Rodzina 500+ na mapie 
Porównanie przestępczości i religijności na mapach

Autor: GIS - Expert 17 października 2024
W poprzednim artykule omówiliśmy kluczowe informacje dotyczące Mapy Koron Drzew oraz Mapy Lokalizacji Pni Drzew, czyli narzędzi udostępnionych publicznie przez UM st. Warszawy. Zbiory danych stanowią istotne źródło do szczegółowej analizy stanu i rozmieszczenia zieleni miejskiej, a także stanowią podstawę do podejmowania decyzji dotyczących zarządzania przestrzenią publiczną, na przykład podczas opracowywania Planu Ogólnego Gminy. W dzisiejszym wpisie omówimy wykorzystanie tych danych w praktyce poprzez określenie obszarów zieleni publicznej na terenie m.st. Warszawy.
Autor: GIS - Expert 1 października 2024
Cyfrowe mapy drzew dają szczegółową wiedzę o stanie zieleni wysokiej i stanową wartościowy zbiór danych przydatnych w zarządzaniu przestrzenią miejską. Na przykładzie Warszawy, która posiada zarówno mapę koron, jak i pni drzew, sprawdziliśmy, jakie informacje można pozyskać z tych dwóch zasobów danych i jak wykorzystać je w praktyce.
Pokaż więcej
Share by: