PRZYPADKI ASF W POLSCE (2014-2022)

AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ W POLSCE

 
Przypadki wystąpień  afrykańskiego pomoru świń (ASF) obejmują coraz większą część Polski. Od 2014 roku ogniska tej choroby wykryto we wszystkich wschodnich województwach, a w 2019 roku pojawiły się również na zachodzie kraju. Pomimo, że sam wirus nie stanowi zagrożenia dla ludzi, to stwarza poważny problem ekonomiczny zarówno dla przemysłu mięsnego jak i hodowli.


Wykorzystując oficjalne dane publikowane przez 
Główny Inspektorat Weterynarii  zawierające wykryte przypadki ASF u padłych dzików zarejestrowane w okresie od 8 stycznia 2014 roku do 28 lipca 2022 roku, stworzyliśmy wizualizację rozprzestrzeniania się wirusa w Polsce.


Najwięcej przypadków wystąpień ASF wśród martwych dzików w badanym okresie zarejestrowano w województwach:


  • warmińsko-mazurskie (22 % wszystkich zgłoszeń)
  • lubuskie (21 % wszystkich zgłoszeń)
  • lubelskie (20 % wszystkich zgłoszeń)
  • mazowieckie (16 % wszystkich zgłoszeń)


Należy jednak dodać, że w 2017 r. Urząd Marszałkowski Woj. Lubelskiego jako pierwszy wprowadził nagrody w wysokości 200 zł za znalezienie martwego dzika, co w tym czasie mogło wpłynąć na większą liczbę zarejestrowanych przypadków w tym regionie. Od stycznia 2021 roku zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nagroda ta przewidziana jest tylko dla określonej grupy osób m.in. dla myśliwych, pracowników parków narodowych czy pracowników Służby Leśnej.

Kolejne analizy i wizualizacje już wkrótce, zapraszamy do zapisania się na nasz newsletter lub śledzenia naszych profili w serwisach Facebook, LinkedIn, Twitter oraz YouTube.

Inne analizy, które mogą Cię również zainteresować: 


Mapa potencjału solarnego

 

Modelowanie ruchu powietrza w oprogramowaniu GIS

 

Autor: GIS - Expert 17 Apr, 2024
Budowa wysokich obiektów takich jak elektrownie wiatrowe, czy słupy energetyczne wpływa na krajobraz. Przed rozpoczęciem inwestycji wskazane jest wykonanie analiz widoczności tego typu obiektów, aby ocenić ich wpływ na otoczenie. Wyniki analiz stanowią nieodzowną pomoc w projektowaniu inwestycji i czynią proces przygotowawczy bardziej przejrzystym. Dzięki temu można uniknąć konfliktów i protestów lokalnych społeczności na etapie realizacji.
Autor: GIS - Expert 11 Mar, 2024
Zabudowa łanowa potocznie odnosi się do charakterystycznego sposobu zagospodarowania terenów podmiejskich na dawnych działkach rolniczych przekształconych na działki budowlane. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda skala występowania tego zjawiska w wybranych aglomeracjach w Polsce.
Show More
Share by: