Vetterów 1, 20-277 Lublin

Przypadki ASF w Polsce (2014-2019)

Przypadki wystąpień afrykańskiego pomoru świń (ASF) obejmują coraz większą część Polski. Prezentujemy wizualizację rozprzestrzeniania się wirusa, wykonaną na podstawie danych Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Afrykański pomór świń w Polsce

Przypadki wystąpień afrykańskiego pomoru świń (ASF) obejmują coraz większą część Polski. W ostatnich 6 latach ogniska tej choroby wykryto we wszystkich wschodnich województwach, a w ostatnim roku pojawiły się również na zachodzie kraju.  Pomimo że sam wirus nie stanowi zagrożenia dla ludzi, to stwarza poważny problem ekonomiczny zarówno dla przemysłu mięsnego jak i hodowli.

Wykorzystując oficjalne dane publikowane przez Główny Inspektorat Weterynarii zawierające wykryte przypadki ASF u padłych dzików zarejestrowane w okresie od 1 lutego 2014 roku do 31 grudnia 2019 roku, stworzyliśmy wizualizację rozprzestrzeniania się wirusa w Polsce.

Najwięcej przypadków wystąpień ASF wśród martwych dzików w badanym okresie zarejestrowano w województwie mazowieckim i lubelskim – odpowiednio 35% i 33% wszystkich zgłoszeń. Należy jednak dodać, że w 2017 r. Urząd Marszałkowski Woj. Lubelskiego wprowadził nagrody w wysokości 200 zł za znalezienie martwego dzika, co mogło wpłynąć na większą liczbę zarejestrowanych przypadków.

Opracowaliśmy aplikację prezentującą powyższe dane w odniesieniu do powiatów. Przygotowane przez nas mapy, przedstawiają przypadki ASF zarówno w liczbach bezwzględnych jak i w odniesieniu do powierzchni, pokazując natężenie zjawiska.

Inne analizy, które mogą Cię również zainteresować:

Mapa potencjału solarnego

Modelowanie ruchu powietrza w oprogramowaniu GIS

 

Kolejne analizy i wizualizacje już wkrótce, zapraszamy do zapisania się na nasz newsletter lub śledzenia naszych profili w serwisach FacebookLinkedIn i Twitter.

Przygotowanie i wizualizacja danych:

Michał Świerblewski i Radosław Pawliński

Powiązane wpisy