GIS W ANALIZACH NOWEGO SUIKZP LUBLINA

Planowanie przestrzenne w polskich miastach jest nośnym tematem i poddawanym szerokim dyskusjom nie tylko w gronie specjalistów, ale również i przede wszystkim, podczas konsultacji społecznych.


Bardzo duże emocje wywołuje wprowadzanie nowych zmian, zarówno podczas aktualizacji dokumentów planistycznych jak i przy tworzeniu nowych na obszarach do tej pory nieobjętych ani studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, ani planem miejscowym. Ważne jest by pomiędzy planistami a społecznością, którą dotyczą zmiany, wywiązała się nić porozumienia. Żeby to osiągnąć należy jasno zaprezentować czego dotyczy omawiana zmiana.


Bez wątpienia systemy GIS posiadają narzędzia, które ułatwiają dostęp do informacji i w przystępny sposób prezentują wprowadzane zmiany. Opracowaliśmy kilka prostych aplikacji, które ułatwiają interpretację zmian jakie wprowadza projekt nowego Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Lublina.

Pierwsza aplikacja przedstawia porównanie aktualnego studium z 2019 roku z poprzednim nieobowiązującym już dokumentem z roku 2014.

Uruchom aplikację

Druga aplikacja przedstawia porównanie projektów SUiKZP z 2018 i 2017 roku, łącznie ze zmianami jakie zostały w nich naniesione.

Uruchom aplikację

Trzecia aplikacja prezentuje przebieg planowanych odcinków dróg na obszarze Lublina, na tle zabudowy mieszkaniowej i usługowej wg projektu z roku 2017.

Uruchom aplikację

Kolejne analizy i wizualizacje już wkrótce, zapraszamy do zapisania się na nasz newsletter lub śledzenia naszych profili w serwisach FacebookLinkedInTwitter i YouTube.

Autor: GIS - Expert 17 października 2024
W poprzednim artykule omówiliśmy kluczowe informacje dotyczące Mapy Koron Drzew oraz Mapy Lokalizacji Pni Drzew, czyli narzędzi udostępnionych publicznie przez UM st. Warszawy. Zbiory danych stanowią istotne źródło do szczegółowej analizy stanu i rozmieszczenia zieleni miejskiej, a także stanowią podstawę do podejmowania decyzji dotyczących zarządzania przestrzenią publiczną, na przykład podczas opracowywania Planu Ogólnego Gminy. W dzisiejszym wpisie omówimy wykorzystanie tych danych w praktyce poprzez określenie obszarów zieleni publicznej na terenie m.st. Warszawy.
Autor: GIS - Expert 1 października 2024
Cyfrowe mapy drzew dają szczegółową wiedzę o stanie zieleni wysokiej i stanową wartościowy zbiór danych przydatnych w zarządzaniu przestrzenią miejską. Na przykładzie Warszawy, która posiada zarówno mapę koron, jak i pni drzew, sprawdziliśmy, jakie informacje można pozyskać z tych dwóch zasobów danych i jak wykorzystać je w praktyce.
Pokaż więcej
Share by: